Blog

Noter Onaylı Tercüme Fiyatı

Noter Onaylı Tercüme Fiyatı

Yeminli tercümanın çevirdiği yazının altına imza ve kaşe basıldıktan sonra son olarak onaylanmak üzere noter onaylı tercüme fiyatı belirlenir. Bir sayfada var olan karakter sayısına göre bu fiyat belirlenir. Çok fahiş rakamlar olmamakla beraber çevrilen belgeye göre bu tutar belirlenir.

Noter onayladıktan sonra yazınızda yeminli tercümanın imzası ve kaşesi var olduğu sürece tüm resmi kurumlar geçerli bir evrak haline gelir. Bazı kurumlar sadece yeminli tercümanın imza ve kaşesi ile bunu evrakları kabul ederken bazı kurumlar noter onayı da isterler.

Fiyatları etkileyen bir başka ayrıntıda yazının kullanıldığı sayfa sayısıdır. Eğer ki sadece sayfanın bir yüzünün yazılı olmasını isterseniz fiyatlar biraz daha yukarıda seyreder. Arkalı önlü bir çeviri hizmetinden yararlanırsanız fiyatlar daha uygun olabilir. Noter onay işlemleri sonlandıktan sonra eğer ki yurtdışında bu evrağı kullanacaksanız apostil onayını da yaptırmanız gerekir. Eğer ki ülkemizde kullanacaksanız bu onaya gerek kalmaz. Bu işlemlerin başlaması yeminli tercümanın evrağın altına atacağı imza ve kaşe ile başlar. Sonrasında anlaşmalı olduğu noterden onaylatarak ücret ödemesi yaparsınız. Bir gününüzü alacak bu işlemlerde dikkat son derece önemli olması sebebiyle bu kadar uzun sürebilir.

Noter Onaylı Tercüme FiyatıBelgenizin resmi kurumlarda kullanılabilmesi için mutlaka onayın olması gerekir. Hangi çeviri bürosunda çeviri hizmetinden yararlandıysanız bağlı bulunduğu notere gidip noter tasdiki yaptırmanız gerekir. Noter tasdiki nedir şeklinde araştırma yaparsanız belgenizin resmi kurumlarda geçerliliğini sağlayan onay şeklinde açıklamalara rastlayabilirsiniz. Onay olmadığı sürece herhangi bir kurumda evrağınız geçerli sayılmaz. Noter tasdiki sıradan bir işlem değildir. Evrağın sorumluluğunu alan yeminli tercümandan sonra noterde onaylayan kişi tarafından bu sorumluluk tasdiklenir. Bu nedenle de noterin anlaşmalı olduğu tercüme bürolarının kurumsal olması son derece önemlidir. Büyük bir sorumluluğun içerisine noter tasdik etmesiyle kendini de dahil eder. Sorumluluğu son derece ağır olan bu işlemler belirli bir ücret karşılığında olmaz zorundadır.

Noter Onaylı Çeviri Ücretleri

Noter onaylı çeviri ücretleri kullanılan sayfa ve çevrilen yazıda yer alan karakterlere göre değişkenlik gösterir. Genellikle çeviri yapılan evraklar diploma, pasaport ve doğum raporudur. Bu evraklarda da bilgiler kısa ve öz olması sebebiyle çok bir ücrete tabi olmaz.

Noterde hizmet eden memurun son derece dikkatli bir şekilde onay yapması gerekir. Anlaşmalı yeminli tercümanların isimlerini çok iyi bilmesi gerekir. Aksi takdirde farklı bir çeviri belgesini de onaylayabilir. Dikkat ve özen gösterilmesi gereken bir iştir. Noter onaylı tercüme ücretleri nasıl belirlenir diye merak ediyorsanız tercüme edilecek evrakta yer alan karakter sayısına göre belirlenir. Çok fazla kıstası olmayan bu fiyatlar kişilerin cebini asla zorlamaz. Hazırlıksız yakalansanız dahi ödeyebileceğiniz ücretlerdir. Noter sadece çeviri evraklarını değil resmi kurumlarda kullanılacak her türlü belgeyi onaylayan kurumdur. Vekâletname noterde en sık tercih edilen evraklar arasında yer alır.