Blog

Teknik Tercüme

Teknik Tercüme Nedir?

Teknik tercüme, değişik sektörlerdeki ve alanlardaki tercümelerin, konuya ve çevrilecek dile hâkim olan tercümanlarca tercüme edilmesidir. Hukuk, teknoloji, sanayi ve tıbbi gibi farklı alanlarda yapılacak tercümeler, bu tercüme çeşidine girmektedir. Bu tarz tercüme işlerinde sadece çevirisi yapılacak dile tam hâkimiyet yeterli olmamaktadır. Sektöre de hâkim olmak gerekmektedir. Globalleşen iş dünyasında teknik tercüme ihtiyacı gittikçe çoğalmaktadır. Sektörel tercümelerde teknik terimler çok olduğu için yapılacak tercümenin, bu sektörde bilgi sahibi olan kişilerce yapılması gerekmektedir. Özellikle teknik terimlerin doğru olarak tercüme edilmesi çok önemli bir konudur. Kaldı ki bu bir iş anlaşması için yapılıyorsa daha büyük önem kazanmaktadır. Yapılacak yanlış tercümeler maddi olarak büyük kayıplara yol açabilecektir.

Bu tarz tercümeye ihtiyaç duyanların, işinde profesyonel olan tercüme bürolarından hizmet alması önerilmektedir. Çünkü bu bürolar, teknik tercüme konusunda her sektör için ayrı bir uzman tercümanla çalışma yapmaktadır. Sektörel uzmanlık taşıyan tercümanlık ofisleri, özellikle uluslar arası iş anlaşmalarında önem kazanmaktadır. Herhangi bir sorun yaşadığınızda, karşınızda resmi bir muhatap bulma açısından da tercümanlık büroları önemlidir. Teknik tercüme yapacak tercümanın, söz konusu sektörü iyi biliyor olması, her tür teknik terimine hâkim olması gerekmektedir. Kısacası sektöre ve çevirisini yapacağı dile, tam hâkimiyet içinde olması şarttır.

Teknik tercümede dikkat edilecek önemli ayrıntılar vardır. Teknik terimlerin tercümesi normal tercümeler kadar kolay değildir. Farklı anlamlar içeren teknik kelimelerin, doğru biçimde saptanması gerekir. En uygun kelime bulunarak, anlam bütünlüğü oluşturacak şekilde tercüme edilmelidir. Zira teknik tercümede, anlam bütünlüğünü sağlamak pek kolay olmamaktadır. Özel bir çalışma sistemi gerektirir. Sektörel teknik tercüme uzmanları ile çalışan tercüme büroları, bu hizmeti en doğru şekilde vermektedirler. Dolayısıyla hizmet alan kişilere, hatasız teknik tercümeler sunmaktadırlar. Teknik tercümeye gereksiniminiz varsa hizmet alacağınız tercüme bürosunu ve çalışma ekibini iyice araştırmanızda fayda vardır. Referans çalışmaları hakkında bilgi almanız, büroyla çalışmış kişilerden bilgi edinmeniz, sizin yararınıza olacaktır. İşinizi özenli bir çalışmayla yapacak, zamanında teslim edecek, size güven veren bir teknik tercüme bürosuyla çalışmanız üzülmenizi engelleyecektir.