Konsolosluk Onayı

Konsolosluk onayı kısaca apostil onayı işlemleri yerine kullanılan onama işleyişidir. Konsolosluk tasdik işlemleri, Lahey anlaşmasını imzalayan ve taraf olan ülkeler haricindeki ve apostil onayının geçerli olmadığı ülkelerde yapılır.

Konsolosluk tasdiki ne zaman gerekir?

Apostil onayı işlemlerinin yapılamadığı, geçerliliği olmayan bir ülkeye kullanmanız gereken bir belge yada belgeler iletecek iseniz konsolosluk tasdik ihtiyacı burada karşınıza çıkacaktır. İlgili konsolosluklar ile belgelerinizin kullanılabilmesine imkan tanıyan onama işlemlerini yaptırarak geçerliliğini sağlayabilirsiniz.

Konsolosluk Onayı, Konsolosluk Tasdik İşlemleri

Konsolosluk onayı için neler gerekir?

Konsolosluk onayı gereken belge Türkiye Cumhuriyeti resmi kurum veya Türkiye Cumhuriyeti’nde faaliyet gösteren firmalara ait olmalıdır. Türkiye Cumhuriyeti uyruklu şahıs belgeleri de konsolosluk tasdik onayı için uygundur. Yurtdışı kaynaklı bir belgenin farklı bir ülkelerde kullanılabilmesi için konsolosluk tasdik işlemleri yapılamaz. Gerekli tasdik işlemi için Yurtdışından temin edilen belgenin öncelikle o ülke konsolosluğu tarafından onaylanması gerekir.

Konsolosluk Tasdik İşlemleri

Konsolosluk Tasdik İşlemleri; Çevrilecek belgenin gideceği ülkeye ait Türkiye’de bulunan konsolosluğu tarafından yapılır. Her ülkenin konsolosluğu farklı taleplerde bulunabilir. Bu nedenle sorunsuz bir tasdik süreci için bir uzmandan hizmet almak hem işinizi kolaylaştırır hem de hata oranını azaltır.

Çevirisi yapılacak belgelerin konsolosluk tasdiki alabilmesi için geçmesi gereken 3 aşama vardır:

  1. Yeminli tercüme olması
  2. Noter tasdiki
  3. Valilik tasdiki

Glovega Tercüme Bürosu, tüm aşamalarda hizmet sağlamakta olup, belgeleriniz ihtiyaç duyabileceğiniz her yerde kullanmaya hazır olana kadar destek verir. Konsolosluk tasdik işlemleri için profesyonel hizmet alabileceğiniz tercüme büromuz ile iletişime geçebilirsiniz. Şişli, Mecidiyeköy bölgesinde yer alan büromuz çeviri ihtiyaçlarınız için birçok profesyonel hizmet sağlamaktadır.

Apostil Onayı Gerekiyorsa

Her belge tasdikinde olduğu gibi apostil onayı içinde bir işlem sırası bulunmaktadır. Apostil edilecek resmi belgeler işinde uzman çeviri bürolarında yeminli tercümanlar tarafından hedef dile çevrilmesi gerekmektedir. Ardından yeminli tercüman sicilinin bulunduğu noterde belgeyi noter tasdikli olarak hazırlatır. Bu işlemlerin ardına belgeniz apostil edilmek için valilik, kaymakamlık ya da adli birimlere gönderilmektedir. Süreçlerde olumsuz ilerleme kaydedildiğinde onay belgesi alınır.

Apostil edilen belge istenilen kuruma apostil belgesi, noter onaylı çevirinin aslı ve yeminli tercümanın doğruluk beyanıyla birlikte sunulmaktadır. İşlemlerin çabuk yapılması için profesyonel hizmet veren çeviri büroları tercih edilmelidir.

Noter onaylı tercüme hizmeti, apostil işlemleri, Konsolosluk Belge Tasdiki fiyat bilgisi ve onay için gerekli olan her şeyi öğrenmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.